Historia

Najstarszy klub Taekwon-Do w Polsce, jego korzenie sięgają roku 1976, kiedy to powstała sekcja przy TKKF „Motor”. Od tamtego czasu klub czterokrotnie zmieniał nazwę:

  • 1975-1979, TKKF „Motor”,
  • 1979-1981, Specjalistyczne Ognisko TKKF „Budowlani”,
  • 1982-1990, Akademicki Klub Politechniki Lubelskiej,
  • 1991-1992, Sekcja Wojewódzkiej Federacji Sportu,
  • od 02.03.1992, Lubelski Sportowy Klub Taekwon-Do.

Inicjatorem założenia klubu był Tadeusz Łoboda, który od początku jego powstania był jego prezesem i głównym szkoleniowcem do dnia 25.01.2020. Obecnie miedzy innymi pełni funkcję sekretarza generalnego Międzynarodowej Federacji Taekwon-do ( International Taekwon-Do Federation – ITF). Od początku swojego istnienia klub należał do ścisłej czołówki klubów Taekwon-Do w Polsce, zarówno we współzawodnictwie sportowym, jak i pod względem organizacyjnym.

Klub był organizatorem i współorganizatorem wielu przedsięwzięć sportowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W 1983 roku zorganizował pokaz mistrzów koreańskich, który stał się głośnym wydarzeniem sportowym. Prasa pisała wówczas: „mistrzowie łamali deski, a kibice drzwi”. Największą halę sportową – MOSiR, wypełnił po brzegi nadkomplet publiczności.

Do historii przeszły organizowane przez klub Mistrzostwa Polski Juniorów w roku 1993; Mistrzostwa Polski Seniorów w latach 1988, 1989, 1991, 1997, 2001, 2004; Międzypaństwowe Mecze Taekwon-Do w 2002 i 2005; czy Mistrzostwa Europy Seniorów w 1994. W 1987 roku klub był współorganizatorem 10-dniowego kursu instruktorów Taekwon-Do, który poprowadził jeden z najwybitniejszych mistrzów i demonstratorów Taekwon-Do, dyrektor techniczny Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do – mistrz Park Jung Tae, wtedy VII Dan. W 1993 roku klub zorganizował w Lublinie ogólnopolskie seminarium z twórcą Taekwon-Do – generałem Choi Hong Hi, które było bardzo spektakularnym wydarzeniem dla całego środowiska Taekwon-Do w Polsce.

W klubie prowadzili zajęcia instruktorzy koreańscy, tacy jak: Hong Chol Song – V Dan (późniejszy trener kadry narodowej Korei Północnej), Pac Man Song – V Dan i Chon Dae Yong – VI Dan. Zajęcia w klubie kilkukrotnie wizytował i dzielił się swoją wiedzą trenerską legendarny trener judo – mistrz Ryszard Zieniawa. 19 października 2004 zajęcia w klubie poprowadził obecny prezydent Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do – mistrz Tran Trieu Quan – VIII Dan.

Od 1998 roku w sali treningowej naszego klubu, co najmniej dwa razy w roku, odbywają się centralne egzaminy na czarne pasy. Dlatego nasza sala treningowa jest znana prawie wszystkim adeptom Taekwon-Do w Polsce. Klub odwiedziło i nadal odwiedza wielu studentów zagranicznych, którzy doskonalą w nim swoje umiejętności.

Od tego samego roku klub organizuje Centralne Zgrupowania Taekwon-Do, które gromadzą rekordowe liczby trenujących, w także zawodników zagranicznych. Zajęcia prowadzą najwybitniejsi polscy trenerzy. Klub regularnie przeprowadza kursy samoobrony, w tym dla taksówkarzy i dla kobiet oraz wykonuje liczne propagujące Taekwon-Do.

Kadra szkoleniowa i zawodnicy klubu byli wielokrotnie nagradzani za wysokie osiągnięcia sportowe przez Ministerstwo Sportu, władze samorządowe, miejskie i wojewódzkie. We współzawodnictwie sportowym klub sklasyfikowany jest w pierwszej trójce najlepszych klubów w Polsce w rywalizacji seniorskiej. W 2006 roku zajął III miejsce w klasyfikacji generalnej Klubowego Pucharu Europy Taekwon-Do w Wielkiej Brytanii.

Klub posiada licencję Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do, jest także licencjonowanym klubem Polskiego Związku Taekwon-Do.

Zajęcia w klubie prowadzą znani instruktorzy, szkoleniowcy oraz zawodnicy Reprezentacji Polski: Tadeusz Łoboda VIII Dan, Małgorzata Rogaczewska IV Dan, Joanna Lipa VI Dan, Mariusz Cieślik IV Dan, Przemysław Wieczorek IV Dan, Anna Siwińska III Dan, Andrzej Wieczorek I Dan.